Елена Вагю в Бразди

понеделник, 8 юли 2024

Всичко започва преди 4 години, когато Марин Маринов и неговият екип се заемат да превърнат един изоставен стопански двор край село Палици във високотехнологична ферма за говеда. Въпреки бюрократичните спънки те облагородяват терена, който до скоро е третиран като селско сметище, и уверено връщат местността към нов живот.

В интервюто на Анна Мельова ще научите как и защо фермата започва да внася точно тук пълнокръвно Вагю, каква е историята на породата и какви са качествата на животните. Във фермата вече живеят над 110 говеда, 67 от които са Вагю. Планира се изграждане на център за ембрио трансфер, който ще позволи бързо разрастване на стадото и устойчиво развитие на фермата. Фермата инвестира във върхова генетика подкрепена с участието си в Австралийската развъдна асоциация.

Първият износ на Вагю към Америка е бил направен 1975 г. През периода 1990-1997 г. са изнесени общо 220 животни към Европа и Австралия, след което Япония забранява износа на животни Вагю и ги обявява за национално богатство. В днешно време водеща роля в развъждането на породата заема Американската и Австралийската развъдна асоциация, чиито член е и фермата в Елена. Съществува ясна развъдна класификация, която извършва развъдна дейност както с пълнокръвни,чистопородни и хибридни животни от и с породата Вагю.

„Имаме 7 теленца, плод на ембрио трансфер, които са пълнокръвни Вагюта плод на австралийска генетика, и имат голям генетичен потенциал. „ споделя д-р Антон Василев, ветеринарен лекар във фермата. Очаква се в най-скоро време промяната за експорт на ембриони от Австралия, САЩ и Канада. Това ще направи генетиката на Елена Вагю един от много малкото източници на елитен генетичен материал достъпен за Европа.

Не пропускайте да изгледате цялото интервю на предаване „Бразди“, където ще научите как е възникнала идеята за създаване на тази ферма, какви са плановете й за развитие и какво е значението й за българското животновъдство.

 

Скорошни публикации